Česte bolesti

Vrlo je važno prepoznati znakove i rane simptome bolesti koje često pogađaju mačke kako biste mogli na vrijeme potražiti veterinarsku pomoć za svojeg mačjeg prijatelja.

Virus mačje imunodeficijencije (FIV)

Mačke zaražene virusom mačje imunodeficijencije (FIV) možda neće pokazivati simptome godinama nakon što se dogodila početna infekcija. Iako je virus usporenog djelovanja, imunološki sustav mačke ozbiljno slabi nakon što bolest zavlada. To mačku čini osjetljivom na razne sekundarne infekcije. Zaražene mačke koje primaju pomoćnu medicinsku njegu i koje se drže u zatvorenom okruženju bez stresa mogu živjeti relativno ugodnim životima mjesecima ili čak godinama prije nego što bolest dosegne kroničnu fazu.

Virus mačje leukemije (FeLV)

Prvi put otkriven 1960-ih, virus mačje leukemije prenosivi je RNA retrovirus koji može ozbiljno inhibirati mačji imunološki sustav. Jedan je od najčešće dijagnosticiranih uzroka bolesti i smrti kod domaćih mačaka. Budući da virus uvijek ne pokazuje simptome odmah, svaku novu mačku koja uđe u kućanstvo – i bilo koju bolesnu mačku – treba testirati na FeLV.

Rak

Rak je vrsta bolesti u kojoj stanice nekontrolirano rastu, napadaju okolno tkivo i mogu se proširiti na druga područja tijela. Kao i kod ljudi, i mačke mogu dobiti razne vrste raka. Bolest može biti lokalizirana (ograničena na jedno područje, poput tumora) ili generalizirana (raširena po tijelu). Limfosarkom ili limfom (LSA) jedan je od najčešćih vrsta raka kod mačaka. Važno je odvesti mačku veterinaru ako se primijete bilo kakvi simptomi bolesti. LSA nije izlječiv, no većina mačaka dobro reagira na liječenje.

Dijabetes

Dijabetes kod mačaka je složena bolest uzrokovana nedostatkom hormona inzulina ili neodgovarajućim odgovorom na inzulin. Nakon što mačka pojede, njezin probavni sustav razbija hranu na različite komponente, uključujući glukozu – koja se u njene stanice unosi inzulinom. Kada mačka ne proizvodi inzulin ili ga ne može normalno iskoristiti, razina šećera u krvi joj se povisuje. Rezultat je hiperglikemija, koja, ako se ne liječi, mački može uzrokovati mnoge komplicirane zdravstvene probleme.

Bjesnoća

Bjesnoća je virusna bolest koja pogađa mozak i leđnu moždinu svih sisavaca, uključujući mačke, pse i ljude. Ova bolest koja se može spriječiti zabilježena je u svim državama, osim na Havajima. Rizik od zaraze bjesnoćom najviši je ako je vaša mačka izložena divljim životinjama, jer se najčešće prenosi ugrizom zaražene životinje. Postoji dobar razlog zbog kojeg sama riječ „bjesnoća“ izaziva strah kod ljudi – jednom kada se pojave simptomi, bjesnoća je gotovo 100% smrtonosna.

Lišajevi

Iako (engleski) naziv sugerira suprotno, lišajeve uopće ne uzrokuje crv – već gljiva koja može zaraziti kožu, kosu i nokte. Nerijetko kod mačaka, ova vrlo zarazna bolest može dovesti do neravnih, kružnih područja gubitka dlake sa središnjim crvenim prstenovima. Poznat i kao dermatofitoza, lišaji se često šire i na druge kućne ljubimce u kućanstvu – pa tako i na ljude.

Infekcije gornjih dišnih puteva

Gornji respiratorni trakt mačke – područje nosa, grla i sinusa – osjetljiv je na infekcije uzrokovane raznim virusima i bakterijama. Ti se virusi mogu prenijeti s mačke na mačku kihanjem, kašljanjem ili dok se njeguju ili dijele zdjele s hranom i vodom. Jednom zaražene mačke mogu postati prenositelji doživotno i premda možda neće pokazivati kliničke znakove, virus i dalje mogu prenositi drugima.

Srčane gliste

Šireći se zaraženim komarcima, srčane gliste se sve više prepoznavaju kao osnovni uzrok zdravstvenih problema kod domaćih mačaka. Mačke su netipični domaćin za srčane gliste. Unatoč svom imenu, srčane gliste kod mačaka prvenstveno uzrokuju plućne bolesti. Ta bolest je važna briga svakog vlasnika mačaka koji živi u području gusto naseljenim komarcima, a o prevenciji treba porazgovarati s veterinarom.

Crvi

Mačke mogu steći razne crijevne parazite, uključujući i one koji se obično nazivaju „crvima“. Mačke koje borave na otvorenom i one koje su rutinski izložene tlu gdje druge životinje vrše nuždu sklone su crvima. Najezde crijevnih crva mogu izazvati razne simptome. Ponekad mačke pokazuju malo ili nimalo vanjskih znakova zaraze, pa zaraza može ostati neotkrivena, iako je potencijalno ozbiljan zdravstveni problem. Neki mačji parazitski crvi opasnost su i za ljudsko zdravlje.

Hitni slučajevi

U većini slučajeva, hitni slučaj može se definirati kao sve što vam izaziva ozbiljnu zabrinutost, jer vi svoju mačku najbolje poznajete. Prvi korak je nazvati veterinara ili lokalnu bolnicu za mačke. Na temelju vaše zabrinutosti i simptoma mačke, oni mogu procijeniti ozbiljnost problema i pružiti određene upute. Kad je u pitanju uistinu hitan slučaj ili kada veterinari i/ili bolnice nisu dostupne, uvijek se isplati biti spreman i znati prvu pomoć za mačke.